czwartek, 31 grudnia 2009
PLK - 14 kolejka spotkań cz.2

Meczem Asseco Prokom Gdynia, ze Zniczem Jarosław zakończyła się pierwsza kolejka rundy rewanżowej Polskiej Ligii Koszykówki. Mogłoby się wydawać, że gospodarze łatwo sobie poradzą z niżej notowanym rywalem, ale nie obyło się bez początkowych trudności.

Pierwszą kwartę goście wygrali 11 "oczkami". Dzięki ich celnym rzutom za trzy punkty, Znicz wygrywał w pewnym momencie różnicą 15 punktów, jednak gospodarze zdołali się trochę otrząsnąć, i po pierwszej kwarcie na tablicy widniał wynik 20:31. Swoją drogą, nieźle rozkojarzeni musieli być koszykarze Asseco Prokomu, by średniakom PLK, dać wrzucić  31 punktów w jednek kwarcie.. W drugich dziesięciu minutach, Znicz Jarosław kontynuował dość ładną dla oczu grę i nie pozwolił zbliżyć się Mistrzom Polski na mniej niż dziesięć punktów. Na przerwę Gdyński zespół schodził z gwizdami od swych fanów. Na tablicy wyników widniał bowiem wynik: 38:50.

W drugiej połowie koszykarze Prokomu wyglądali na bardziej zmotywowanych, a ich gra pozwoliła w trzeciej kwarcie wyjść na prowadzenie. Ostatnia kwarta meczu przebiegała już zupełnie pod dyktando gospodarzy, którzy spokojnie kontrolowali wynik, kończąc mecz wynikiem 104:92.

W tym meczu nie zagrał Q. Woods. Tomas Pacesas tak tłumaczył nieobecność amerykanina na boisku:

"Qyntel przyleciał do nas dzień później, chciałem mu także dać odpocząć. Podobnie z Harringtonem. Trzeba było także przykryć niskich koszykarzy Znicza, dlatego też zdecydowałem się wystawić taki, a nie inny skład. Przez cały czas wierzyłem, że wygramy bez Woodsa"

Ratko Varda w Asseco Prokomie

Nowym koszykarzem gdyńskiego klubu, ma być od nowego roku Ratko Varda. Bośniacki, 30-letni center ma 213 centymetrów wzrostu. Ratko ma zostać podpisany na miesiąc. Tako rzecze trener Asseco Prokomu - Tomas Pacesas:

"Varda jest doświadczonym zawodnikiem o dobrych jak na środkowego parametrach. Grał nie tylko w reprezentacji Bośni i Hercegowiny, ale również w tak renomowanych klubach jak Real Madryt, Żalgiris Kowno czy Chimki Moskwa. Znajomość tego ostatniego zespołu przesądziła o jego zatrudnieniu. Właśnie mecz z Chimki, który rozegramy w Gdyni 13 stycznia, może zadecydować o naszym awansie do Top 16 Euroligi. Mam nadzieję, że Varda pozna do tego czasu naszą taktykę i jeśli się sprawdzi, podpiszemy z nim kontrakt do końca sezonu"

Bardzo jestem ciekawy, jak w taktyke Prokomu wpisze się, przecież zupełnie innego typu gracz niż Pape Sow. Uważam jednak, że zatrudnienie tego koszykarza, da nam trochę więcej spokoju w ataku. Jest to pierwszy gracz pochodzenia bałkańskiego od czasu, kiedy Asseco Prokom opuścił Gurović.

środa, 30 grudnia 2009
PLK - 14 kolejka spotkań

Wczoraj, w ramach rozpoczęcia rundy rewanżowej Polskiej Ligi Koszykówki, mieliśmy okazję obejrzeć w TVP Sport mecz Turowa Zgorzelec, ze Stalą Stalowa Wola. Tym wszystkim, którym nie udało się wczoraj obejrzeć tego spotkania, polecam pełną retransmisję meczu, którą można znaleźć tutaj:

Rundę rewanżową czas zacząć!

Jutro (29.12.2009) rozpocznie się runda rewanżowa Polskiej Ligii Koszykówki. Liga w tym roku jest tak słaba - jak słaba była rok, czy dwa lata temu. Od mniej więcej wyrównanego poziomu drużyn w środkokwej tabeli, odstaje zespół, który znajduje się na szczycie tabeli (i tak pewnie pozostanie do końca rundy zasadniczej) Asseco Prokom Gdynia, który z bilansem 13-0 wyprzedza o dwie wygrane Anwil. Reszta drużyn PLK, prezentuje raczej marny poziom gry. Obawiam się, że ten poziom jeszcze długo długo nie poprawi..

Największe zaskoczenie na plus:
Trefl Sopot - nowo utworzony zespół, dowodzony przez Iwo Kitzingera zasługuje według mnie na największą pochwałę. Kto na początku zesonu postawiłby zespół z Sopotu na wysokim 4 miejscu, zaraz za Polpharmą (choć z tą samą ilością punktów)? Myślę, że byłby to znikomy procent osób śledzących PLK. Drużyna utworzona prawie z samych Polaków jest dla mnie największą niespodzianką plusową tej rundy

Największe zaskoczenie na minus:
Turów Zgorzelec - po czasem dość zaskakujących porażkach (m.in. ze słabymi w tym sezonie Czarnymi Słupsk) wicemistrz Polski plasuje się na 6 miejscu w tabeli. Potrzebabyło zmieny trenera, aby odmienić oblicze drużyny, która i tak z nowym szkoleniowcem przegrała ostatnie dwa mecze.

TVP

Kibice interesujący się NBA mieli w święta prezent i mogli obejrzeć dobre spotkania Orlando - Boston oraz Lakers - Cleveland. Wszystkie drużyny będą walczyć o tytuł mistrzowski. W Polsce jutro kolejna kolejka PLK. Niestety, TVP wybrała zły mecz. Spotkanie Turowa Zgorzelec ze Stalą Stalowa Wola zapowiada się jednostronnie. Bukmacherzy uznają Turów za zdecydowane faworyta wystawiając kurs 1,02. Więc jedynie "cud" może sprawić, że Stal wygra.

Rozumiem, że "Stalówka" nie była jeszcze pokazywana w TV, ale lepiej byłoby transmitować spotkanie w Stalowej Woli, gdzie drużyna jest o wiele mocniejsza. Mecz zapowiada się na nudny. W pierwszym spotkaniu rozegranym w Stalowej Woli mecz zakończył się wynikiem 88:60 dla Turowa.

Wolałbym obejrzeć ciekawiej zapowiadajace się spotkania: Czarni - Trefl lub Polonia Azbud - Koszalin. W tych meczach nie ma zdecydowanego faworyta. Prawdopodobnie będzie o wiele ciekawiej, niż w Zgorzelcu. Cóź, TVP wybrało inaczej.

16:02, barkley11 , PLK
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 września 2009
Prezentacja Asseco Prokomu

5 Października na hali sportowo - widowiskowej w Gdyni, odbędzie się oficjalna prezentacja wszystkich zawodników drużyny Asseco Prokomu Gdynia. Ostatnim zawodnikiem jakim dołączył do Trójmiejskiego zespołu jest Jan Jagla, który na Eurobaskecie zaliczył całkiem konkretne występy, wraz z reprezentacją Niemiec.

Największą atrakcją poniedziałkowej prezentacji, na być sparing Gdynian, z wielokrotnym uczestnikiem Final Four Euroligi - CSKA Moskwa.

Władze klubu, jak widać, starają się zyskać kibiców, jakich stracili przez przenosiny klubu. Inicjatywa jest, moim zdanie, świetna. Można obejrzeć bardzo solidny europejski zespól, zobaczymy na pewno jak radzi sobie po powrocie do Polski Pape Sow, jak wygląda forma Q.. Najbardziej czekam na to, aż zawodnicy zaprezentują się w nowych strojach.. Do poniedziałku!

środa, 05 sierpnia 2009
Hyży w Czechach

Kolejny wartościowy Polak opuszcza PLK. Po Filipie Dylewiczu, Pawle Kikowskim i Łukaszu Koszarku za granicą w nadchodzącym sezonie występować będzie Radosław Hyży. Były zawodnik Basketu Kwidzyn przenosi się do czeskiego BC Prostejov.

Radka Hyżego uważam za dobrego koszykarza, ale z roku na rok spuszcza z tonu. Dla mnie Hyży jest najbardziej kontrowersyjnym koszykarzem PLK ostatnich lat. Często wypowiada interesujące tezy o innych koszykarzach czy trenerach ligi. Tego brakować będzie mi najbardziej.

Sam koszykarz ostatnio uspokoił się i nikogo nie chce "lać w papę". Zapewne 32-letni skrzydłowy jest lekko zdenerwowany, że nie udało mu się dostać do reprezentacji Polski na EuroBasket 2009. Dwa lata temu na ME w Hiszpanii grał dosyć dobrze. Szczególnie świetnie wymuszał przewinienia ofensywne przeciwników.

21:49, barkley11 , PLK
wtorek, 04 sierpnia 2009
PLK - Polska Liga Komedii?

W dzisiejszym "Przeglądzie Sportowym" można przeczytać, że cały proces licencyjny w PLK był niezgodny z prawem. PLK nie uchwaliła regulaminu na nowe rozgrywki, co jest jej obowiązkiem.

Pojawia się podobna sytuacja do piłkarskiej ekstraklasy. Zamiast skupiać się na sporcie, trzeba interesować się regulaminami i sprawami papierowymi. Wynika ogromny chaos i niewiadomo, kto będzie występował.

Możliwe, że w PLK zagra Stal Ostrów Wielkopolski i Znicz Jarosław. Jeszcze kilka dni temu wydawało się to niemożliwe, ale bajzel panujący pozwala na pozostanie w lidze. Dla mnie Znicz powinien być pewny gry na najwyższym szczeblu rozgrywek wcześniej, bo znalazł sponsora i spełnia wymogi. Wolę, żeby wygrał sport, niż trzymanie się licencji, których włodarze ligi nawet nie umieją przyznawać/uchwalać.

Szkoda, że w takim momencie doszło do kompromitacji. Teraz będzie najlepszy czas dla PLK, aby pozyskiwać nowych fanów ligi dzięki EuroBasketowi. Niestety, robiąc taki przypał ekstraklasa będzie nazywana - Polską Ligą Komedii, a ludzie będą się z niej śmiać.

18:39, barkley11 , PLK